niedziela, 21 kwietnia 2013

Skoro wiosna...to i PODBIAŁ!

Kochani, uciążliwa zima nie chciała dopucić do głosu tej naszej pięknej wiosny. Ale już już jest u nas! Coprawda chyba wpadła w tak duży zachwyt, że każe nam się rozbierac prawie do naga, ale nie miejmy jej tego za złe...natura bujnie budzi się do życia!

Dziś chciałam opowiedzieć Wam o roślince, którą zapewne każdy z Was zna. Przechadzając się ostatnio między blokami zauważyłam, że rośnie nawet na piaskowych nasypach pod budowę nowych krakowskich bloków. Wdzięczny kwiat z silnie żółtymi koszyczkami, zwany czasem oślą stopą, bożym liczkiem czy też białkuchem to nasz PODBIAŁ POSPOLITY. Jego kwiaty pachna miodem, a czerwono-zielone łodyzki przypominają końskie kopytka.

GDZIE ROŚNIE:

Najchetniej na glinaistych glebach, na zboczach dróg, nasypach, polach, skarpach i brzegach rzek.

DLACZEGO O NIM MÓWIMY:

Podbiał to jedno z najdawniej stosowanych ziół do łagodzenia kaszlu, przy chorobach płuc i oskrzeli. Stosowali go już Hipokrates czy Dioskurydes, którzy odkryli, że wszelkie dolegliwości związane z układem oddechowym można złagodzić tym wdzięcznym złotym kwiatuszkiem.

NA JAKE SCHORZENIA:

- ostry, przewlekły kaszel
- suchy kaszel.
- zapalenie migdałków, krtani, oskrzeli i płuc
- przy zaleganiu śluzu w płucach
- rozkurczowo podczas ataku astmy i dusznościach

CO SPRAWIA, ŻE MOŻE NAM POMÓC:

saletra- działa rozkurczowo
śluzy, garbniki, kwasy roslinne, flawonoidy (np.rutyna), kwas krzemowy, potas, siarka, wapń, magnez, żelazo, fosfor, sód, cynk, jod- jednym słowem samo zdrowie!

JAK SKUTECZNIE GO WYKORZYSTAĆ:

HERBATKA

Można przygotować ją z garści kwiatów lub liści. Działa odksztuszająco, a także oczyszcza krew, dlatego polecana jest m.in palaczom rzucającym nałóg. W takich sytuacjach zalcam pić 3 razy dziennie :)

NALEWKA Z KWIATU PODBIAŁU

ok 20 sztuk kwiatów podbiału, zalewamy 0,5 litra wódki i odstawiamy na ok 45 dni. Po tym czasie należy przefiltrować np przez gazę ciecz i dodać do niej ok 0,5 kg cukru. Pozostawić jeszcze na ok 2 tygodnie. Po tym czasie, w razie przeziębienia, zalegania wydzieliny w drogach oddechowych pić p kilka razy dziennie.

WYCIĄG Z PODBIAŁU

Ok 20 kwiatów podbiału zalać gorącą wodą i odczekać kilka do kilkunastu godzin po czym przefiltrować kwiaty i zostawić sam płyn. Wyciąg stosować do przemywania tłustej cery, włosów a także przy zapaleniu żył-kilka razy dziennie.


Na koniec chciałabym powiedzieć Wam...że okadanie kwiatami i liśćmi podbiału pospolitego oczyszcza domowe powietrze, zatkane i zanieczyszczone kanały. Otwiera wrota do światła...

Szukajcie podbiału, jest to jedyny czas kiedy można go znaleźć i dobrze wykorzystać. Jeżeli nie dla siebie to dla kogoś kto jest Wam bliski.2 komentarze:

  1. Witam. Super blog! cieszę się, że tu trafiłem. Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa i zapraszam do dalszej lektury:) Pozdrawiam

      Usuń